Czym są efekty zewnętrzne?

http://www.doradzamy.to

Jednym z terminów ekonomicznych, o których coraz głośniej się mówi, są tak zwane efekty zewnętrzne, które związane są z działalnością większości przedsiębiorstw oraz firm na rynku. Każda bowiem taka działalność generuje pewne czynniki – koszty lub korzyści – które oddziałują na podmioty trzecie, przy czym nie są w żaden sposób rekompensowane.

Bardzo często nie można mieć wpływu na powstawanie tych czynników – są one czymś w rodzaju skutków ubocznych, które można ewentualnie spróbować zminimalizować. Te skutki uboczne oddziałują na osoby trzecie często w sposób pośredni.

Trudno egzekwować jakiekolwiek rekompensaty z tego tytułu choćby dlatego, że efekty zewnętrzne często mają charakter pozarynkowy – są to na przykład zanieczyszczenia powietrza emitowane przez zakłady produkcyjne. Trudno jest zmierzyć wartość ewentualnej rekompensaty, ciężko też określić, dla kogo ta rekompensata miała by być adresowana – w końcu zanieczyszczone powietrze oddziałuje tak naprawdę na wszystkich ludzi na świecie, a przynajmniej w regionie.

Wszystkie efekty zewnętrzne mają nie tyle charakter finansowy, co ekonomiczny – i właśnie dlatego ciężko jest przełożyć je na konkretne kwoty oraz metody rozliczeń. Na szczęście istnieją pewne sposoby na to, by te efekty zewnętrzne, zwłaszcza negatywne, minimalizować.

Są to na przykład regulacje prawne, dzięki którym przedsiębiorcy muszą wprowadzać pewne rozwiązania. Te z kolei niwelują negatywne skutki swojej działalności, dlatego warto skorzystać z pomocy kancelaria prawna Rzeszów, która charakteryzuje się bardzo fachowym podejściem do każdej sprawy.

.

Recent Articles

© 2019 Na czym można zaoszczędzić. Wszystkie prawa zastrzeżone.